MULTI BIS/BISS AUST SUPREME CH Bhealaich Gotta Luv Me

"Scrappy"

Click to enlarge
Click to enlarge
Click to enlarge
+++ AUSTRALIA'S TOP WINNING DEERHOUND OF ALL TIME +++

+++ NUMBER 1 HOUND IN AUSTRALIA 2009! +++

Winner of 26 BEST IN SHOW awards!
(17 All Breeds, 8 Hound Specialty & 1 Breed Specialty)
Winner of 19 RUNNER-UP BEST IN SHOW awards!
Winner of 100 BEST IN GROUP awards!
Winner of over 4500 championship points!


No. 1 Deerhound in Australia 2008, 2009, 2010, 2011 (AB comp only entered) & 2012 (AB comp only entered).
Scraps was also the Number 1 Hound in Australia 2009 and
Number 1 All Breeds in the ACT 2009!


Having made the Hound Group final 8 at Sydney Royal Easter Show in 2009,
Scraps was awarded BIG 3rd at Sydney Royal in 2010!!

Scrappy was also Best of Breed Deerhound at Adelaide Royal 2010 and Melbourne Royal 2010
and was shortlisted for Best in Group at both shows!

Scrappy continued his Royal Show success in 2011 winning BEST IN GROUP at Canberra Royal,
Best of Breed at Sydney Royal, Best of Breed at Adelaide Royal
along with BEST IN GROUP 2nd and Best of Breed at Melbourne Royal!


Our sincere thanks to all those judges, local, interstate and overseas
who recognised Scraps' quality!


Our dogs are tested by a veterinary cardiologist for cardiac disease.
At the time of his death Scrappy held a clear Cardiac Certificate.

Scrappy was DNA tested clear for Factor VII and Degenerative Myelopathy.


Photos by Roughstock, Cabal & Dianna Woods.



Pedigree
Breed : Deerhound Bred by : Ms C Howard & Ms G Danger
Sex : Dog Owned by : Ms Melanie Crossley
Date of Birth : 10-May-06 Handled by : Ms Melanie Crossley
Call Name : Scrappy Available for stud : Yes. (to approved bitches)
Sire : Bhealaich Brandon Park S: Mapleridge Dynamite S: Atlas Alister
D: Mapleridge April
D: Ch Glassonby Rhianna S: Ch Shielhill Bruar to Kilbourne (Imp UK)
D: Ch Mapleridge Bramble
Dam : Ch Bhealaich Sybella S: Ch Glassonby Lochlan S: Atlas Alister
D: Ch Nelungaloo Free n Fancy
D: Ch Mapleridge Bramble S: Atlas Alister
D: Atlas Massalina


Recent Show Results

  • 23-Nov-13 Best in Group
    Won at Belconnen All Breeds Kennel Club AM (Judge was Mrs J Horton - VIC)
  • 23-Nov-13 Runner-up Best of Breed
    Won at Belconnen All Breeds Kennel Club PM (Judge was Mr K McCarthy - VIC)
  • 16-Nov-13 Best of Breed
    Won at Children's Cancer Charity Show (Judge was Mrs P Scales - NSW)
  • 16-Nov-13 Best of Breed
    Won at Children's Cancer Charity Show (Judge was Mrs P Weber - NSW)
  • 15-Nov-13 Best of Breed
    Won at Children's Cancer Charity Show (Judge was Mr J Lewington - SA)
  • 4-Aug-13 Best of Breed
    Won at Junior Kennel Club (Judge was Dr J Opara - Poland)
  • 3-Aug-13 Best of Breed
    Won at Sydney Kennel Club (Judge was Mrs J Quiros-Kubat - Argentina)
  • 2-Aug-13 Best of Breed
    Won at Sydney Kennel Club (Judge was Mrs K C Wilson - USA)
  • 30-Jun-13 Best of Breed
    Won at Dogs NSW Southern Region Country Classic (Judge was Mr L Manners - NZ)
  • 30-Jun-13 Best of Breed
    Won at The Southern Region Hound Club of NSW (Judge was Mr L Payne - NZ)
  • 29-Jun-13 Best of Breed
    Won at Dogs NSW Southern Region Country Classic (Judge was Mrs R Gouws - RSA)
  • 29-Jun-13 Dog challenge
    Won at The Southern Region Hound Club of NSW (Judge was Mrs J Usmar - NZ)
  • 28-Jun-13 Best of Breed
    Won at Dogs NSW Southern Region Country Classic (Judge was Mrs J Perry - Thailand)
  • 16-Jun-13 Best of Breed
    Won at Yass District Kennel & Training Club (Judge was Mrs S Packer - SA)
  • 15-Jun-13 Best in Group
    Won at Yass District Kennel & Training Club (Judge was Mrs A Everson - QLD)
  • 10-Jun-13 Dog Challenge & Runner-up Best of Breed
    Won at ACT Ladies Kennel Club (Judge was Mr J Daidone - NSW)
  • 9-Jun-13 Best of Breed
    Won at ACT Ladies Kennel Club (Judge was Ms D Norman - QLD)
  • 8-Jun-13 Best of Breed & Open in Group
    Won at ACT Ladies Kennel Club (Judge was Ms S Lancaster - NSW)
  • 2-Jun-13 Best of Breed & Open in Group
    Won at St George & District Kennel Club (Judge was Mrs N Zimmerle - QLD)
  • 26-May-13 Runner-up Best of Breed
    Won at Cowra & District Kennel Club (Judge was Mr D Harbin - NSW)
  • 25-May-13 Best of Breed
    Won at Cowra & District Kennel Club (Judge was Mrs D Harbin - NSW)
  • 25-May-13 Best in Group
    Won at Cowra & District Kennel Club - PM (Judge was Miss D Howell - NSW)
  • 19-May-13 Best in Group
    Won at Temora & District All Breeds Kennel Club (Judge was Ms J Docksey - NSW)
  • 18-May-13 Runner-up Best in Group
    Won at Temora & District All Breeds Kennel Club (Judge was Mrs J Williams - NSW)
  • 12-May-13 Runner-up Best of Breed
    Won at Bathurst & District Kennel Club (Judge was Mr D Swartwood - CANADA)
  • 11-May-13 Missed my call!
    Won at Bathurst & District Kennel Club (Judge was Mrs J Beech - CANADA)
  • 10-May-13 Best of Breed
    Won at Bathurst & District Kennel Club (Judge was Mr T Nesbitt - CANADA)
  • 5-May-13 Runner-up Best in Group
    Won at Albion Park Kennel Club Inc (Judge was Mrs V J Hutton - NSW)
  • 4-May-13 Best in Group
    Won at Albion Park Kennel Club Inc (Judge was Mr G Maudlen - SA)
  • 4-May-13 Best of Breed
    Won at Albion Park Kennel Club Inc (Judge was Mrs A Collyer - VIC)
  • 28-Apr-13 Best of Breed
    Won at National Capital Kennel Club (Judge was Mr L James - QLD)
  • 27-Apr-13 Best of Breed
    Won at National Capital Kennel Club (Judge was Mr D Sales - TAS)
  • 27-Apr-13 Best of Breed
    Won at Hound Club of the ACT (Judge was Mr E Bajona - Canada)
  • 26-Apr-13 Runner-up Best of Breed
    Won at National Capital Kennel Club (Judge was Mrs M Watson - WA)
  • 13-Apr-13 Best in Group
    Won at Bathurst Royal Show (Judge was Mrs J Campbell - VIC)
  • 7-Apr-13 Best of Breed
    Won at Hound Club of NSW (Judge was Mr D Johnson - USA)
  • 1-Apr-13 Best of Breed
    Won at Sydney Royal Easter Show (Judge was Mr R Podesta - Chile)
  • 9-Mar-13 Mrs K Cannon - NSW
    Won at Goulburn AP&H Show (Judge was Runner-up Best in Group)
  • 24-Feb-13 Best of Breed & Shortlisted for Best in Group
    Won at Canberra Royal Show (Judge was Ms B Warman - NZ)
  • 17-Feb-13 Best of Breed & Open in Group
    Won at Gunning P A & I Society Inc (Judge was Mrs R Bacich - NSW)
  • 10-Feb-13 Best of Breed
    Won at Bega Valley Kennel & Obedience Club (Judge was Mr J Lowbridge - NSW)
  • 9-Feb-13 Runner-up Best in Group
    Won at Bega Valley Kennel & Obedience Club (Judge was Mrs B Ferguson - SA)
  • 27-Jan-13 Best of Breed
    Won at Bungendore P A & H (Judge was Mr T Tancred - NSW)
  • 26-Jan-13 Runner-up Best in Show!
    Won at Lake George & Wamboin District KC (Judge was Mrs S McMahon - NSW)
  • 25-Jan-13 Best of Breed
    Won at Lake George & Wamboin District KC (Judge was Mr R Harbin - NSW)
  • 22-Dec-12 Best of Breed
    Won at Dogs NSW Christmas Show (Judge was Mrs C Mulcahy - NSW)
  • 2-Dec-12 Best of Breed
    Won at ACT Ladies Kennel Club (Judge was Mr W Thompson - CANADA)
  • 1-Dec-12 Best of Breed and Open in Group
    Won at ACT Ladies Kennel Club (Judge was Mrs D Brown - NZ)
  • 25-Nov-12 Best in Group
    Won at Belconnen All Breeds Kennel Club Inc (Judge was Mr D Bowey - VIC)
  • 24-Nov-12 Best in Group
    Won at Belconnen All Breeds Kennel Club Inc AM (Judge was Mr R Baker - SA)
  • 24-Nov-12 Best in Group
    Won at Belconnen All Breeds Kennel Club Inc PM (Judge was Mrs D Redman - NSW)
  • 3-Nov-12 Best of Breed
    Won at Liverpool & District ABKC (Judge was Mr M Camac - SA)
  • 30-Sep-12 Best of Breed
    Won at Hound Club of the ACT (Judge was Mr M Connely - IRE)
  • 29-Sep-12 Best of Breed
    Won at Hound Club of the ACT (Judge was Mrs C Aymaretti Camia - ITL)
  • 2-Sep-12 Best of Breed
    Won at Dogs NSW Purina Int Spring Fair (Judge was Mr Minoru Fujita - JAPAN)
  • 1-Sep-12 Best of Breed
    Won at Dogs NSW Purina Int Spring Fair (Judge was Mr Michael Bouchard - Canada)
  • 15-Jul-12 Runner-up Best in Group
    Won at Bungendore & Palerang District ABKC (Judge was Ms K Tosi - QLD)
  • 14-Jul-12 Best of Breed & Open in Group
    Won at Bungendore & Palerang District ABKC (Judge was Mrs J McRae - WA)
  • 8-Jul-12 Best in Group
    Won at Dogs ACT Fundraiser (Judge was Mr G Cruse - NSW)
  • 7-Jul-12 Best of Breed
    Won at Penrith Kennel Club (Red Show) (Judge was Ms J Seary - NSW)
  • 7-Jul-12 Best of Breed
    Won at Penrith Kennel Club (Blue Show) (Judge was Ms D Lee - VIC)
  • 17-Jun-12 Best of Breed
    Won at Yass Kennel Club (Judge was Mr D McGreevy - QLD)
  • 16-Jun-12 Best in Group
    Won at Yass Kennel Club (Judge was Dr F McEvoy - SA)
  • 11-Jun-12 Best in Group
    Won at ACT Ladies Kennel Club (Judge was Mrs L Ryan - NSW)
  • 10-Jun-12 Runner-up Best of Breed
    Won at ACT Ladies Kennel Club (Judge was Mrs C Rafton - NSW)
  • 9-Jun-12 Best of Breed
    Won at ACT Ladies Kennel Club (Judge was Mrs A Lane - VIC)
  • 6-May-12 Best of Breed
    Won at Bul (Judge was Mr P Robinson - NZ)
  • 5-May-12 Dog Challenge & Runner-up Best of Breed
    Won at Bulla Autumn Extravaganza (Judge was Mrs M Purkhiser - USA)
  • 21-Apr-12 BEST IN SHOW!
    Won at Hound Club of the ACT (Judge was Mrs S Mashford - VIC)

 


Contact Details

Melanie Crossley
Canberra, ACT, Australia
Phone : 0417 225 292
Email : [email protected]